Navštěvujete také pravidelně zahraniční web stránky, kde vycházejí články publikované v angličtině, němčině, či jiném jazyce? Možná stejně jako já občas narazíte na úplně neznámé slovíčko, které si potřebujete přeložit do češtiny. Vyhledávat český překlad v klasickém slovníku je dnes už skoro přežitkem, zejména když jsou u nás stále populární online verze překladačů od Googlu a nebo konkurenčního Seznamu. Google Translate oproti Seznamu dokáže překládat i celé odstavce textů. Je pravdou, že někdy překlad není úplně korektní, ale Google svůj slovník neustále vyvíjí a úroveň dnešních překladů je daleko lepší, než před lety.

Pokud používáte Chrome jako hlavní prohlížeč, možná využíváte funkci automatického překladu celé stránky, kterou má v základním nastavení. Text sice přeloží kompletně do češtiny, ale pokud chcete znát český ekvivalent jen k jednomu slovíčku, je takhle funkce spíše kontraproduktivní. Nezbývá, než dané slovíčko označit, zkopírovat do schránky, přepnout se do webového překladače a zde slovní výraz nechat přeložit. V případě, že si takhle postupně překládáte více slovíček, je to neustále přepínání mezi okny a kombinování zkratek CTRL + C a CTRL+V pro kopírování a vkládání.

Skvělý pomocník

Google v tomto směru nabízí jednu zajímavou vychytávku ve svém oficiálním marketu. Jedná se o rozšíření pro prohlížeč Chrome, které usnadní překládání slovíček bez nutnosti se neustále přepínat do webového slovníku. Doplněk stačí jen nainstalovat do prohlížeče a pokud instalace proběhne v pořádku, na hlavní liště vedle adresního řádku uvidíte ikonku Google Překladače.

b-google-chrome-google-translate

Ikonka slouží k nastavení a také aktivaci překladače pro manuální vkládání slovíček, ale to není jediná funkce, kterou tento doplněk nabízí.
Pokud na webových stránkách označíte nějaké slovní spojení, obratem vyskočí bublina s českým překladem. Zároveň se zobrazí i označený originál a kliknutím na ikonku reproduktoru si můžete přehrát výslovnost.

google-translate

Další variantou je manuální překlad, ten je možné zvolit v nastavení doplňku. Označený text se pak automaticky nepřekládá, ale na konci řádku se vždy zobrazí malá ikona, kterou opět aktivujete bublinu s českým překladem.

Doplněk je stejně jako většina aplikací od Googlu zcela zdarma a věřím, že vám usnadní překládání slovíček. Podle údajů z Chrome Marketu si doplněk Google Translate nainstalovalo už více než 4 milionu uživatelů. Podobně oblíbená je i verze aplikace pro mobilní telefony s AndroidemiOS, která v nejnovější verzi dokáže překládat popisky z cedulí, jak více informuje Google v animaci na svém firemním blogu.

google-translate-vizualni-preklad

Používáte také online překladače a nebo raději preferujete klasické slovníky? Máte případně zkušenost s jinými doplňky, které vám usnadňují překládání? Napište komentář do diskuse pod článkem.

Další články