Než jsem začal využíval aplikaci Pocket pro čtení vybraných článků, prošel jsem si obdobím, kdy internet teprve začínal a podobné aplikace ještě neexistovaly. Houfně jsem tak kopíroval články do Wordu a skladoval je uložené na harddisku. Postupem času jsem si odkazy na vybrané články začal ukládat do záložek v prohlížeči, což také nebylo úplně ideální. Stačilo jen, že autor daný článek odstranil a nebo přejmenoval a původní odkaz tak již nefungoval.

Začátky s online čtečkou

Ještě než jsem definitivně přešel na Pocket, asi půlroku jsem využíval konkurenční aplikaci Instapaper. Byla to jedna z prvních verzí, která měla ještě problémy se zobrazením české diakritiky, což mě přimělo k vyzkoušení tehdy né moc rozšířené čtečky Pocket. V současné době mám aplikaci nainstalovanou v mobilu s Androidem, také využívám online verzi a nebo aplikaci pro Google Chrome. Pocket je však multiplatformní, takže pokud využíváte produkty od Applu, BlackBerry a jiné, aplikaci snadno nainstalujete z oficiálního marketu. Synchronizace napříč platformami funguje bez problémů, kdy na mobilu stačí označit článek jako přečtený a na tabletu a dalších zařízeních se po synchronizaci zařadí do archívu.

Propojení s Twitterem

b-twitter-pocket

Jako hlavní informační zdroj používám Twitter, kde sleduji více než stovku magazínů, ale i profily kolegů napříč různými obory, kteří denně publikují desítky tweetů a doporučuji stovky zajímavých článků. Je to ohromný příval informací, prakticky každý den vybírám zajímavé a doporučované příspěvky a ukládám si je pro pozdější přečtení. V tomto směru využívám rozšíření pro prohlížeč Google Chrome, který Pocket nabízí v oficiálním marketu. Rovnou z hlavního streamu mohu jedním kliknutím uložit článek do čtečky Pocket. Navíc ve verzi pro Android se pod daným článkem zobrazí i náhled původního tweetu. Zpětně pak mohu vidět, kdo daný článek doporučoval a nebo rovnou přejít na Twitter a přečíst si diskusi k danému příspěvku. Podobnou vychytávku zatím neumí webová verze, ale třeba se dočkáme.

Štítkování jednotlivých příspěvků

Součástí rozšíření pro Chrome je i tlačítko vedle adresního řádku, kterým snadno vybraný příspěvek uložíte do čtečky pro pozdější přečtení. Výhodou Pocketu je, že dokáže rozpoznat online reklamu a další balast, který z článku odstraní a do čtečky tak vloží jen samotný text, aniž by výrazně rozhodil formátování článku. Při vkládání nového příspěvku si jednotlivé články označuji štítky pro rychlejší vyfiltrování a také snazší přehled. Pokud se článek týká například mého hlavního zaměření – grafiky a webdesignu, tak si článek označím tagem “Grafika”, podobně postupuji u dalších článků týkajících se Marketingu, Osobního rozvoje, WordPressu apod.

b-pocket-stitky-detail

Pocket si vedle zpracování článků poradí i s videem. Vybrané nahrávky z YouTube, Vimea či TEDu opět vloží do čtečky bez reklam a dalšího zbytečného obsahu. Přímo v rozhraní aplikace jsou připravené hlavní kategorie Articles (Příspěvky), Videos (Videa) a Images (Obrázky).
Jelikož jsem před 5 lety úplně přestal sledovat televizi, tak YouTube je pro mne v současné době hlavním zdrojem pro různé dokumenty, konference a další zajímavé nahrávky. Různých videí nejen z YouTube mám uložených více než dvěstě, což mne přimělo si jednotlivé nahrávky ještě dále rozdělit pomocí štítků. Vedle tematického rozdělení se mi osvědčilo jednotlivá videa si ještě navíc označit štítkem znázorňující časovou délku videa. Snadno tak vyplním časovou mezeru přes den, ať už při čekání kdekoliv a nebo zkrátka někdy večer nemám zrovna chuť sledovat tříhodinovou konferenci a raději shlédnu přednášku jen na 20 minut.

Aktuálně využívám základní free verzi, která je bez reklam a většího omezení. V placené premium verzi je pak možné rychleji vyhledávat a nebo využít automatického štítkování. Funkce pro offline čtení článků je dostupná už v základní verzi.

Ukládáte si také zajímavé články do čtečky Pocket a nebo využíváte jiné alternativy jako Instapaper a další? Pochlubte se ostatním v diskusi pod článkem.