Dnes jsou to už 4 roky, co jsem ze svého života vyloučil televizi, rádio i denní tisk a díky tomu získal více času na to, co považuji za skutečně důležité a mohu nějakým způsobem sám ovlivnit. Když se však o mé informační dietě kdykoliv zmíním přátelům a známým, tak jen nevěřícně kroutí hlavou: “A na co tedy koukáš večer? To vydržíš i bez rádia? Ani noviny nečteš, vždyť vůbec nemůžeš vědět, co se ve světě děje?”.

Možná mají pravdu, skutečně nevím, kterou paní dneska okradli a dostala prostor ve večerních zprávách, také nevím o dnešní nehodě na dálnici D1, která se zaručeně stala a mluví o ní už celý den v rádiu. Také nemám absolutně tušení, kdo koho podvedl, přizabil nebo rovnou zastřelil, že o něm píší na titulních stránkách novin.

Soustředím se už jen na to, co mohu nějakým způsobem sám ovlivnit, ať už jakoukoliv formou. Třeba každý rok na podzim se s velkou chutí a radostí zbavuji nepotřebných věcí v mé domácnosti a věnuji je místní charitě. Přijde mi to daleko smysluplnější, než se tu neustále zabírat problémy cizích lidí z druhého konce světa, které stejně nemohu vyřešit.

Změna v přístupu získávání informací

Než abych každý večer usedl k televizi a nechával se masírovat negativními zprávami, začal jsem se více zajímat o svůj vlastní obor. Díky informačnímu půstu jsem získal mnohem více prostoru na osobní rozvoj, dokončil hromadu rozpracovaných projektů, které jsem roky odkládal a celkově toho za poslední 4 roky stihl daleko více, než za všechny předchozí roky dohromady. Stačilo k tomu jediné, od televize, novin i rádia se postupně přeorientovat na internetové blogy, odborné magazíny a další hodnotný obsah.

Všechny zajímavé zdroje jsem si ukládal do RSS čtečky Feedly a jelikož jsem některé magazíny sledoval paralelně přes jejich RSS kanál a také na Twitteru, články se mi čím dál více duplikovaly a to byl impuls pro další experiment: Vyřadit RSS čtečku a všechny odborné magazíny i blogy sledovat jen na jednom místě, tedy na Twitteru.

A proč právě sociální síť Twitter a ne třeba Facebook? Popravdě, samotný Facebook mi nikdy moc nepřirostl k srdci a vždy jsem více tíhl k Twitteru. Zdejší komunita je mi sympatičtější a také je zajímavým bonusem omezení příspěvků na maximálně 140 znaků.

“Na Facebooku se přátelíme s lidmi, se kterými jsme kdysi chodili do školy. Na Twitteru však sledujeme lidi, se kterými bychom do té školy chodili nejraději.” – Autor neznámý

Twitter je také jedna z posledních sociálních sítí, která uživatelům automaticky netřídí obsah. Například na Facebooku platí, že pokud se přihlásíte k odběru novinek u nějakého magazínu, či blogu – Facebook vám nezobrazí všechny publikované příspěvky, ale na základě vlastních algoritmů vyhodnotí, který obsah by vás mohl zajímat a ten zobrazí. Další nespornou výhodou je chronologické řazení příspěvků na Twitteru, tedy od nejnovějších po nejstarší. Facebook, ale i Google+ příspěvky řadí opět podle vlastních algoritmů a pokud se chcete za hodinku vrátit k nějakému článku, už tam dávno není.

Ohledně Twitteru jsem měl tedy jasno a zbývalo jen vyhledat profily všech sledovaných magazínů z RSS čtečky Feedly, kterých bylo přes pět set. Většinu z magazínů, blogů a dalších web stránek osobností se mi podařilo přesunout na Twitter, ale objevil se nový problém. Čím dál více jsem na sobě pociťoval určité informační přehlcení. Pokud sledujete 500 a více uživatelů na Twitteru, kde každý publikuje v průměru 3 příspěvky za den, dělá to více jak 1 500 příspěvků denně, které musíte projít. To je značná porce informací a jelikož jsem to vše nestíhal sledovat, přistoupil jsem k dalšímu, tedy třetímu experimentu – odtučňovací kůře.

Jak se dostat ven z informačního přehlcení ?

Dal jsem si jasný závazek, že na Twitteru budu sledovat jen maximálně 200 profilů. Ale jak vybrat ty nejlepší účty a rozhodnout se, které naopak přestanu sledovat? Nebyl to úplně nejednodušší úkol, ale podařilo se mi to zvládnout ve třech krocích:

1. Odstranit neaktivní účty – v tomhle mi hodně pomohla šikovná aplikace UnTweeps, která dokáže proskenovat celý seznam lidí, co sledujete na Twitteru a vytvoří přehled neaktivních účtů. V nastavení aplikace si můžete zvolit libovolnou délku časového rozmezí, já si nechal vygenerovat účty, které 365 dní nic nepublikovaly na svém profilu a kupodivu jich bylo hned několik desítek. Výhodou aplikace UnTweeps je také možnost všechny mrtvé účty hromadně označit a ukončit jejich sledování na Twitteru.

2. Vymazat zdroje, co se překrývají – ve světě IT se každou vteřinu děje něco zajímavé a vše sledují jak české, tak zahraniční odborné magazíny, které o tom pravidelně publikují. Většinou se však informace překrývají a pokud například Google vydá novou aplikaci, všech 20 sledovaných portálů o tom naráz píše. Po obsahové stránce jsou články skoro stejné, proto jsem se rozhodl více jak polovinu magazínů odhlásit a nechat si jen ty nejlepší české a zahraniční.

3. Analyzovat nejčastěji čtené články – v poslední fázi jsem si prošel archív uložených článků v aplikaci Pocket a zhodnotil, z jakých magazínů si nejčastěji ukládám články k pozdějšímu přečtení. Bylo to pro mě jasné vodítko, které magazíny a blogy mám na Twitteru nadále sledovat a jaké naopak odhlásit z odběru.

Ve třech krocích jsem tedy vyházel stovky magazínů, ponechal jen ty nejzajímavější účty a naopak se zaměřil na jednotlivce, kteří každý den procházejí desítky, či stovky českých a zahraničních webů a na svém Twitteru doporučují ty nejlepší články k přečtení. Je to nevděčná práce, ale patří jim velký dík a velmi si toho cením, že nám takto přefiltrují denní příval novinek.

Ve výběru dalších zajímavých článků z oboru mi také pomáhá aplikace Nuzzel. Každý den ráno zasílá na e-mail přehled příspěvků s největším ohlasem lidí, které na Twitteru sleduji. Nuzzel má i další funkce a také i hodně povedenou aplikaci pro Android, což oceňuji protože na mobilu projíždím Twitter daleko více než na notebooku.

Záleží na tom, jakými lidmi se obklopíte, ať v reálném nebo virtuálním světě

Na závěr se nabízí otázka – když se svého života vyloučím televizi, rádio i denní tisk, neukne mi nějaká důležitá zpráva? Po 4 letech mediálního půstu musím říci s klidným svědomím, že neunikne. Pokud se ve světě stane něco opravdu důležitého, všichni budou o tom psát a mluvit. I když média nesleduji, přesto všechno se ke mě dostaly zprávy, že někde spadlo letadlo (asi v Egyptě) a že do Evropy putují nějací uprchlíci. Více se tím ale nezabývám, jelikož není v mých silách tuhle situaci vyřešit.

Raději se soustředím na sebe a svůj vlastní osobní rozvoj a také lidi, na kterých mi záleží. Za ty roky informačního půstu jsem kupodivu zjistil, kolik šikovných a nadaných lidí je kolem nás a že se tu nemáme zas tak špatně, jak je nám neustále prezentováno ve zprávách. Je radost, sledovat příběhy lidí, kteří se věnují tomu, co je neskutečně baví. Je úplně jedno, jestli jsou to lidé z oboru anebo nadšenci, co se jen ve volném čase věnují svým koníčkům. S takovými lidmi jsem rád v kontaktu, byť jen prostřednictvím sociální sítě.

“Jestliže tě nebaví svět ve kterém musíš žít, můžeš si vytvořit svět vlastní.” – Austin Kleon

V tomhle směru je Twitter skvělý nástroj, ze všech koutů světa si můžete soustředit na jednom místě novinky a další zajímavosti od lidí, kteří leccos dokázali ve svém oboru, mnohé se od nich přiučit a sdílet s nimi to nadšení, které v sobě mají.

Pokud teprve uvažujete o tom, že vyloučíte ze svého života televizi a další média, vyzkoušejte to třeba jen na dva týdny. Zjistíte, že najednou budete mít spoustu času na koníčky a nebo rozjezd vlastního podnikání. Držím vám palce.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej přátelům na sociálních sítích anebo napište váš názor do diskuse pod článkem.