Pinterest patří mezi největší sociální sítě a velmi populární je především ve Spojených státech. Aktuálně má základnu čítající přes sto milionů aktivních uživatelů, kteří denně publikují a sdílejí milióny nových “pinů” tedy obrázků, videí a dalších odkazů. Zajímavostí je, že uživatelskou základnu Pinterestu tvoří z 85 % ženy a proto není divu, že většina profilů se zaměřuje právě na témata oblíbená u žen, jako jsou bytový design, móda, recepty nebo praktické rady do domácnosti.

U nás v ČR sice Pinterest nepatří k tolik oblíbeným sociálním sítím, jako třeba Facebook nebo Twitter. Je to dáno tím, že Pinterest je tak trochu jiná sociální síť, co s Facebookem nemá nic moc společného. Ano, na Pinterestu můžete lajkovat, komentovat nebo sdílet příspěvky, ale hlavním obsahem tu nejsou selfie fotky slečen před zrcadlem nebo příspěvky aktuálně psychicky rozpoložených jedinců, nýbrž vizuální materiál, který inspiruje snad každého bez výjimky.

Mé začátky na Pinterestu

Osobně jsem k Pinterestu hledal dlouhou cestu a poprvé jsem se na této síti zaregistroval někdy zkraje roku 2012 a dlouhé měsíce můj profil zel prázdnotou. Nevěděl jsem přesně jak nejlépe Pinterest zahrnout do své marketingové strategie a tak jsem nejprve publikoval své reference, vytvářel si takové online porftolio dokončených zakázek a také sdílel všechny publikované články ze svého blogu. Po zhruba půl roce jsem si vyhodnotil efektivitu mé propagace na sociálních sítích a Pinterest dost zaostával za trojicí dalších sociálních sítí jako Twitter, Google+ nebo Facebook a skoro vůbec negeneroval návštěvnost na mém webu. Nakonec jsem se na podzim roku 2015 rozhodl přepracovat kompletní strategii a Pinterest využít úplně jinak a to jako hlavní zdroj inspirace a zároveň úložiště vybraných materiálů. No a co mě k tomu vedlo?

Nekonečné problémy s Evernotem

Jako každý grafik i já potřebuji ke své práci inspiraci, ať už navrhuji bannery, vizitky nebo třeba facebook grafiku. Od samotného počátku jsem měl nastavený systém tak, že pokud jsem narazil na zajímavou grafiku, uložil jsem si jí do populární aplikaci Evernote a to skrze doplněk Web Clipper. Evernote byl pro mě hlavním skladištěm všech inspirativních materiálů, které jsem si dále třídil do jednotlivých zápisníků a označoval je štítky.

Během 5 let se mi databáze rozrostla na 8 000 různých obrázků, screenů a dalších inspirativních materiálů. Stále více jsem pozoroval, že Evernote přestává takový nápor zvládat a zejména aplikace pro Windows neustále zamrzala při běžné práci.

To však nebyl jediný problém, jak se mi postupně hromadily další a další materiály, nebylo možné uhlídat, zda už mám daný obrázek uložený Evernote a samotná aplikace ani takovou funkci v základu nenabízela. Nebylo proto výjimkou, že část obrázků jsem měl v Evernote duplicitně, což pochopitelně zabíralo místo už v tak přeplněné databázi poznámek. V neposlední řadě mi na Evernote vadilo, že zobrazuje jen malé náhledy obrázků, tedy pokud jsem si uložil větší obrázek orientovaný na výšku, byl vidět jen malý výřez z prostřední části. Takže pokud jsem hledal konkrétní obrázek, musel jsem procházet a otevírat jednu poznámku vedle druhé, což nebylo úplně efektivní řešení.

b-evernote-screen-inspirace-grafika

Když jsem si takhle jedno odpoledne procházel uložené materiály v Evernotu, nacházel jsem stále více obrázků, které jsem si původně uložil z Pinterestu a to mě přimělo se zamyslet nad přepracováním systému. Proč mám pořád stahovat materiály z Pinterestu do Evernote, když je mohu ponechat na zmíněné sociální síti a ještě to vhodně využít pro svůj online marketing? Pinterest je přece ideálním zdrojem inspirace, tak proč by nemohl být i mým hlavním skladištěm pro vybrané materiály?

Inspiruj se a sdílej ostatním

Vytvořil jsem si anglicky pojmenované nástěnky jako “Facebook Cover Design” , “Business Card Design” atd. a postupně jsem si začal další nové inspirativní materiály ukládat do odpovídajících nástěnek. Jen velmi malou část původních obrázků v Evernotu jsem si přesunul na Pinterest, ale většinu z nich jsem smazal, protože už byly 5 let staré a přece jenom za danou dobu se grafický design posunul mílovými kroky kupředu, takže nemělo smysl obrázky stále držet.

TIP: Názvy nástěnek pište v angličtině, přece jenom českých uživatelů na Pinterestu zase tolik není a hlavně máte větší šanci zaujmout a získat nové fanoušky. Pinterest bude vaši nástěnku také automaticky doporučovat ostatním a to právě na základě jejího názvu. Těžko porozumí nástěnce “Inspirativní vizitky” , to raději zvolte “Business Card Design” či “Business Card Inspiration” nebo využijte množný tvar.

Na svém profilu mám zhruba 20 nástěnek veřejných a další desítku jako neveřejné. Jak jsem postupně sdílel a nahrával nové piny, postupně narůstaly i počty fanoušků a to zejména z řad grafiků, či webdesignerů z ČR a ze zahraničí. Zároveň mi také vzrostly přístupy na můj web z Pinterestu a potvrdilo se pravidlo, že když začnete sdílet a doporučovat zajímavý obsah, lidé se začnou o vás zajímat. Do budoucna jistě rozšířím nástěnky i o své práce, jen už to nebude v tak velkém množství jako v začátcích.

b-pinterest-screen-profil-jirimares

Na samotném Pinterestu mě nejvíce překvapila mobilní aplikace pro Android, kterou hodnotím velice kladně. Nabízí snad všechny hlavní funkce z webové verze a oproti Facebooku nepůsobí tak robustně. Proto jakmile mám k dispozici volnou chvíli a jsem na mobilu, využívám čas na procházení inspirativních materiálů nebo třeba přeuspořádám publikované nástěnky.

Dvě skvělé vychytávky, které jsem postrádal v Evernotu

Pokud se náhodou chystám na Pinterestu sdílet pin, který už mám dávno uložený na některé nástěnce, aplikace mě upozorní v mobilu nebo i ve webové verzi. Je to perfektní ochrana před ukládáním duplicit, škoda že něco podobného není v aplikaci Evernote.

b-pinterest-funkce-podobne-obrazky

Další užitečnou funkcí je hledání podobných obrázků – stačí jen u zobrazeného pinu kliknout na ikonku lupy vpravo nahoře a vybrat detail, ke kterému chcete zobrazit podobné obrázky. Nalezené piny je možné ještě filtrovat třeba pomocí klíčových slov, které Pinterest nabízí v menu. Funguje to skvěle třeba i v případě, že chce vyhledat stejné nebo podobné vzory použité u ostatních grafických návrhů. Zkrátka opět další skvělá funkce, kterou bych uvítal v Evernotu.

Objevování zajímavých materiálů

Stejně jako na Facebooku je i na Pinterestu domovská stránka nebo-li timeline, kde se zobrazují vybrané příspěvky od účtů, které sledujete a také doporučuje další zajímavé inspirace označené jako “Picket for you” tedy vybráno pro vás. Musím se přiznat, že ač nejsem příznivcem automatického filtrování a třeba na Facebooku je mi tato funkce proti srsti, tak Pinterest tohle zvládá dokonale a doporučované piny jsou hodně kvalitní. Stejně tak po přidání nového Pinu zobrazí Pinterest v potvrzovacím okně námět na podobnou nástěnku libovolného uživatele, kterou můžete začít sledovat, což je další z cest, jak můžete objevovat zajímavé nástěnky. Jediné co mi vadí na Pinterestu je někdy dost výrazná komprimace obrázků, což na jednu stranu chápu, že se tím snaží ušetřit místo na svých serverech. Naštěstí je možné se vždy prokliknout na originální zdroj, tedy web ze kterého byl obrázek sdílený.

b-pinterest-omezeni

Pro Pinterest jsem se tedy rozhodl díky nestabilnímu Evernotu abych měl řešení vše v jednom, tedy jak hlavní zdroj inspirace, tak také veřejné místo pro ukládání vybraných inspirací. Do budoucna se nabízí hned několik příležitostí, jak pracovat s fanoušky, kteří budou sledovat můj profil, ale o tom zase někdy v dalším článku.

Jak si organizujete inspirativní materiály? Používáte Evernote, Pinterest nebo třeba jiný nástroj? Je pro vás Pinterest také určitým zdrojem inspirace? Napište do diskuse pod článkem, díky.