Vytvořte si vlastní knihovnu v Google Play Books

Máte ve svém počítači uložené různé elektronické knihy v PDF a rádi byste je měli dostupné i z jiných zařízení? Nejsnadnější cestou je přemístit ebooky do cloudového úložiště typu Dropbox nebo Google Drive a knížky vzájemně synchronizovat mezi mobilem, tabletem a dalšími zařízeními. Nahrané knížky si jednoduše otevřete buď v integrovaném PDF prohlížeči, který je součástí cloudu a nebo v aplikaci Adobe Reader.

Většina těchto prohlížečů ale nabízí pouze základní funkce vhodné spíše pro jednorázové zobrazení dokumentů a rozhodně se nehodí pro čtení ebooků. Hlavním důvodem je fakt, že se jedná pouze o prohlížeče, které nemají možnost zapisovat do PDF souborů a tak si zkrátka „nepamatují“ naposledy zobrazenou stránku v elektronické knize. Při každém dalším otevření budou stále zobrazovat úvodní stránku knihy a to zrovna není moc praktické.

V tomhle směru mi osobně vyhovuje aplikace Google Play Books, která je hlavně virtuálním obchodem s nabídkou tisíce českých i zahraničních knih, ale také umožňuje nahrávat libovolné PDF soubory do soukromé knihovny. Importovaný soubor nesmí překročit velikost 100 MB a celkově můžete do virtuální knihovny uložit až 1 000 souborů ve formátu PDF nebo EPUB. Elektronické knihy chráněné technologií DRM do soukromého úložiště v Google Play Books ale nenahrajete.

google-play-books-v-cislech

Aplikace je zdarma dostupná pro mobilní zařízení s Androidem, iOS, ale také ve webové verzi. Synchronizace funguje naprosto bez problémů, tedy když si ráno v mobilu přečtete prvních dvacet stran z nové knihy, odpoledne můžete už na tabletu pohodlně navázat a pokračovat ve čtení dalších stránek. Synchronizují se také veškeré poznámky, které si zapíšete přímo do ebooku a nebo barevně zvýrazněné odstavce. U zakoupených knížek a také PDF souborů, které nemají naskenované stránky máte možnost upravit font písma, zvětšit řádkování anebo vyhledávat v rámci celé knihy. Vybrané knížky si také můžete zpřístupnit offline a uložit do zařízení, což oceníte zejména při častém cestování.

Osobně si do Google Play Books nahrávám vedle ebooků také různé vícestránkové prezentace stažené ze SlideShare, které si chci prostudovat. Na pozdější čtení článků sice používám aplikaci Pocket, ale pro práci s PDF soubory není moc vhodná, podobně jako obyčejné prohlížeče zmíněné v úvodu. Zároveň také v rámci Play Books nakupuji knihy od různých vydavatelů, například české nakladatelství Jan Melvil zde nabízí veškeré tituly v elektronické verzi. Všechny zakoupené knihy si můžete vygenerovat v podobě souboru ACSM, který otevřete pomocí aplikace Adobe Digital Editions Home.

Jak získat zpět nahrané knihy?

Soubory v PDF a EPUB, které do Play Books nahrajete, Google automaticky převádí do svého formátu. V nastavení služby však chybí funkce pro zpětné stažení nahraných knih. To je možné pouze z administrace Google účtu a služby Takeout, kde si vygenerujete archív nahraných knih a stáhnete zpět do počítače v původní verzi.

Používáte jinou čtečku pro ebooky v PDF? Napište svojí zkušenost do diskuse pod článkem.

Diskuse

Komentáře k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *